Az Icon sorban mr a harmadik Def Jam cm, ezttal viszont mr csak s kizrlag a nextgen konzolok tulajdonosai lvezhetik a non-stop verekedst. Ahogy mr a jtk neve is sejteti, ezttal egy feltrekv rapper brbe kell bjnunk, feladatunk pedig nem kisebb, mint felbunyzni magunkat a legnagyobb eladk kz. Sajt lemezt kell kiadnunk, kapcsolatokat kell polni a legnagyobb sztrokkal, s persze tudatostanunk kell mindenkiben, hogy mi bizony tehetsges rapperek vagyunk – ha mshogy nem megy, kllel.

Elszr is lssuk, mit knl a karrier. Itt elszr is feladatunk testet adni karakternknek. A F.A.C.E.-nek hvott program segtsgvel kedvnkre plasztikzhatjuk a fick arct, bellthatjuk brsznt, testslyt, magassgt, alkatt, ruhzatt, majd elmehetnk vele a borblyhoz, az kszerboltba, s persze a tetovl szalonba is. Ha megvan a beteges kpzeletnket kielgt alak, akkor mr mehetnk is, hogy belevessk magunkat a zeneipar rejtelmeibe. A „Build a Label” nevet visel story md tlek-vglak rszeit hangulatos tvezet animcik, s laksltogatsok szaktjk meg. A videkban az ppen krlttnk foly esemnyeket tekinthetjk meg, mg kecnk a pihensre, az tltzsre s a kapcsolattartsra szolgl. A szmtgpen megleshetjk az aktulis pophreket, tfuthatjuk a zenei toplistt, bankszmlaegyenleget krhetnk, s lehvhatjuk az e-maileket is. Ez utbbiban tbbnyire arra kapunk vlaszt, mirt kell laksunk elhagysa utn azonnal pofozkodni valakivel. A karrier md gyakorlatilag ki is fjt, feladatunk mindssze annyi, hogy az elre megadott helyszneken bunyzzunk egy-egy hatalmasat.

A „Throw Down” menpont a ktttsg nlkli hobbibunyzsrl szl, itt kivlaszthatjuk, hogy melyik plyn ki ellen akarunk harcolni, s milyen zene szljon pardnk alatt. A ktjtkos mkra is itt lehet nevezni, ha a Versus-ra bknk, akkor egy mellettnk l haver is beszllhat a jtkba. A „My Soundtrack” ehhez hasonl jtkmd, itt viszont mr a konzolra felmsolt MP3 zenkre kell verekedni. Ms lehetsg kzl nem vlaszthatunk, a „Practice” s a „Beating with Bass” a tbbihez hasonl md, apr mdostsokkal.
No, rviden kivesztk a trtnetet s a jtkmdokat, lssuk most, hogy milyen is maga a bunyzs. Az eldkhz kpest rengeteg vltozst trtnt a jtkban, a Def Jam Icon-t ugyanis mr a Fight Night Round 3-t is jegyz EA Chicago ksztette. Ez egyszerre j is s rossz is. J, mert felfrisslt a jtk, j elemek kerltek bele, s szebb lett a grafikja, valamint rossz, mert lehetsgeink olyannyira lekorltozdtak, hogy az elz rszek utn csalds lelni az Icon el. Az irnyts Fight Night-os lett, s a kombk is lecskkentek egy-egy tssorozatra, vagy rgskombincira.

Nincs knny dolga annak, aki profi Def Jam bokszol akar lenni. A kontroller minden gombja j valamire: a bal oldali karral karakternket irnythatjuk, az ABXY gombokkal thetnk s rghatunk, az LB/RB-vel tncolhatunk (avagy beszlhatunk partnernknek), a d-pad csalja el a „takedown”-okat, a jobb ravasszal s a jobb karral vdekezhetnk, a bal ravasszal s a kt karral pedig keverhetjk a zent – de errl majd ksbb. Legalbb 15 ujj s egy hatalmas tenyr szksgeltetik a knyelmes, j irnytshoz, de azrt az tlag kezek is beletanulhatnak a fortlyokba. rdekes, hogy a jobb karral csalhatjuk el a forgrgst, vagy a visszakzbl pofozst, a hagyomnyos komb receptek szinte egyike sem tallhat meg a jtkban. A vdekezsnl hasonlan zavar, hogy irnytanunk kell, hogy az als- vagy a felstestt vdje a karakternk. Nem nehz amgy, csak feleslegesen tlbonyoltott – ezrt le is vonunk pr rszpontot az rtkelsnl.

A jtkhoz rengeteg sztr adta nevt s kinzett. Big Boi, Bun B, E-40, Ghostface Killah, Jim Jones, Kano, Lil Jon, Ludacris, Method Man, Mike Jones, Paul Wall, Redman, Sean Paul, T.I., Tego, The Game, Kevin Liles, Young Jeezy, Big Herc, Fast Hal s Johnny Nunez pldul mind-mind a jtszhat karakterek kztt van. Az egyetlen, hatalmas baj csak annyi velk, hogy a karaktervlaszt kperny annyira lass, hogy elmegy az embernek az letkedve, mire vgignzi a digitlis sztrokat. A karakterek amgy bitang jl meg lettek csinlva, mindegyik megszlalsig hasonlt az igazi sztrra, s nem utols sorban ritka vagnyul is nznek ki. A harcmodorban is klnbznek, noha alig 4-5 stlus cserldik kztk folyton.

„A zene a fegyvered” – gy reklmozza a jtkot az Electronic Arts. Azt nem hangslyoztk tl, hogy ez miknt is zajlik, erre a jtkosoknak kell rjnnik. A zenekevers pldul gy nz ki, hogy ha az ellenfl szma megy, akkor mi gyengbben bunyzunk, azonban ha van 10 szabad msodpercnk, akkor tkeverhetjk a httrzent a mi zennkre. Lenyomjuk a bal ravaszt, majd a kt kar megfelel idben val mozgatsval lecserljk a szmot a mi kedvencnkre. Ha az ellenfl ilyenkor beledobbant, vagy mi rontjuk el a trkkt, akkor persze marad minden a rgiben. A ritmusokkal is hasonlkppen lehet jtszani, ha ugyanis ellenfelnk egy robban trgy eltt ll (legyen az mondjuk egy aut vagy egy nagy hangfal), akkor hasonl trkkel rdobhatunk egy mly basszust, melynek kvetkeztben felrobban mgtte a berendezs, pedig hatalmasat fog elre replni. rdekes aprsgok ezek, viszont nha rendkvl tgondolatlanok s kihasznlhatatlanok.

A helysznek ellenben jpofk s ltvnyosak. A httrben dbrg zene valsggal sztszedi krlttnk a plyt, a basszustl az ablakok berobbannak, a hzak pedig elemeire omlanak szt. Mi is leamortizlhatjuk a buny helysznt, de hogy ez mennyire j s aprlkos, arra nzznk meg nhny pldt. A The Block-ban az utcn kell csatznunk, itt ha nekivgjuk az ellenfelnket az oszlopnak, akkor arrl leesik a traf, s agyonnyomja az ott parkol autt. Ugyanitt sztthetjk a parkol pimpestett verdkat, vagy kitrhetjk a tzcsapot, mely hasonlan ltvnyos felfordulst okoz. A Bet 106 & Park egy TV stdi, itt a dszletet amortizlhatjuk le, mg a Penthouse luxuslaksban a berendezst verhetjk romm. Ez amgy szemlyes kedvencem is; az vegpolcok ltvnyosan trnek szilnkosra, a zongora igazi visszapofoz trgy, mg ha ellenfelnk fejt nekivgjuk a biztonsgi veg mgtti kandallnak, akkor az abbl kitr lngok perceken bell igazi lakstzet okoznak, pokoll vltoztatva a kect. A The Roof-nl egy fejnk fltt nygld helikopter csinlja a hangulatot, a Gas Station-nl berobbanthatjuk a kutakat, s betrhetjk a shop kirakatt, mg az „After Hours” nev szrakozhelyen mr kznsgnk is akad, a pazar jtklmnyre pedig a rdon tncol lnyok tesznek r mg egy lapttal.

A grafika nagyon frank lett, igazi nextgen lmnyt nyjt. A helysznek s a karakterek kidolgozsa mesteri, az egyetlen gond viszont, hogy a zenn kvl szinte ez az egyetlen elem, ami igazn j a jtkban. A verekeds sorn egyre tbb folt s horzsolds lthat az embereken, a kzeli pofonoknl pedig lehet ltni, ahogy frccsen az izzadsg s a vr. A fantasztikus ltvnyt a besznesed kperny rontja el egyedl. Ha a gp gondol egyet, akkor magas kontrasztv varzsolja a jtkot, vagy mindent egysznv tesz, de az se meglep, ha fekete-fehrben kell harcolnunk. Ez majdnem elrte a hatst, mert hangulatteremt s vltozatos is, viszont olyan piszkosul elrondt mindent, hogy a bartok eltt mr a felhasznl szgyelli magt az Electronic Arts helyett.

A lezrs eltt mg gyorsan megemltennk azt a remekl eltallt soundtracket, melyet sikerlt sszekovcsolni a jtkhoz. A fent emltett sztrok mindegyiktl hallhat egy-kt slger, amik olyannyira pergsre s dallamosra sikerltek, hogy igazi drogknt hatnak a jtkosra. A hangulatot ez adja csak meg igazn a bunyzshoz, a grafika mellett ez menti meg a jtkot a bukstl. A Def Jam Icon verekeds jtknak pocsk, viszont olyan hangulatos s laza, hogy simn megri elvenni, ha ttvednek hozznk a haverok.