Google nyer
Turb B. 2007.02.15. 20:18
Perelsek s ms hrek!!! (GameStar)
Belgiumi szkhely jsgok csoportja beperelte a Google-t annak hrkeres szolgltatsa (Google News) miatt, azt lltva, hogy engedly nlkl hasznlja fel az jsgok tartalmt. A Brsszeli Brsg els fokon az jsgok rdekkpviseletnek adott igazat, de gy tnik, valjban mgis a Google ll fel gyztesen.
A brsg hatrozata szerint a Google bns az ellene felhozott vdakban, vagyis megsrtette az jsgok szerzi jogvdelem alatt ll rdekeit: a kzel hsz jsgot tmrt egyesls internetes lapjaira a jvben nem mutatnak a Google News-bl linkek. Ezen fell 25 ezer eurs pnzbrsgot fizet a Google minden olyan napra visszamenleg, amikor ilyenformn megsrtette az jsgok szerzi jogait, ami gy sszesen 3,5 milli eurs bntetst jelent a Google szmra. Az rdekkpviselet egybknt korbban egymilli eurs napi djat kvetelt volna.
A trtnet nagyjbl egy ve kezddtt, amikor a Copiepresse nv al tmrlt jsgok elkezdtk rossz szemmel nzni, hogy a Google News oldalain megjelentek a hrforrsokra mutat linkek. A benyjtott kereset szerint ezzel megsrtettk a hroldalak zleti modelljt: nevezetesen, hogy a hrek teljes egszben csak rvid ideig olvashatk az "ingyenes felhasznlk" szmra, s ennek ellenre a Google News azokat a ksbbiekben is megjelentette. A f ok azonban nem ez volt.
Az jsgok inkbb azzal nem tudtak kibklni, hogy a Google lltsuk szerint semmilyen formban nem reproduklhatta volna az ltaluk gyrtott tartalmakat. Hivatalos indoklsuk szerint attl fltek, hogy gy olvaskat vesztenek a Google News miatt. A Copiepresse inkbb azt szerette volna, ha a ltogatk kzvetlenl a hroldalakra kattintanak, s ott elkezdenek bklszni a rengeteg, rendszerezetlen hr kztt.
A Google persze megvdte magt, mondvn, szerintk amit tettek, teljesen leglis, hiszen csak a hrek cme s legfeljebb egy-kt bevezet sor olvashat a Google news oldalain. Ha a ltogat vgig szeretn azt olvasni, t kell kattintania a forrsoldalra.
Az j megllapods rtelmben a Google ktelezi magt arra, hogy amennyiben hasonl szrevtellel lne egy hroldal, amelyrl linkek mutatnak a Google oldalara, akkor a kifogsolt tartalmakat 24 rn bell eltvoltjk a keresbl. Ha ez nem trtnik meg, ezer eurs napi pnzbntets fizetst vllalta a cgris.
rdekes egybknt, hogy alapesetben minden oldal igyekszik gy optimalizlni magt, hogy minl inkbb rtalljon a Google keresje, hiszen gy gyakorlatilag ingyen szerezhet mg tbb ltogatt. Kln cgek specializldtak arra, hogy weboldalakat optimalizljanak erre. A Copiepresse viszont nemcsak a Google-t, hanem a Yahoo-t s az MSN oldalait is beperelte hasonl indokkal. Valsznleg az gy vge az lesz, hogy a Copiepress rdekeltsgbe tartoz oldalak a jvben sehol mshol nem jelennek meg, vagyis ltogatottsguk drasztikus zuhansba kezd majd.
Mindez azonban az egsz eurpai internetes trsadalomra hatssal lehet, amennyiben precedens rtk dnts szletik. Elkpzelhet, hogy az Eurpai Tancs mdostja a szerzi jogvdelemrl szl irnyelveit, rteslt amerikai testvrlapunk. Elfordulhat ugyanis, hogy vgl a keres motoroknak olyan tartalmak tlinkelsrt is fizetni kell majd, amelyek nmagukban teljesen ingyenesen elrhetek.
Turb B.
|